Logo MARR
Szukaj
Close this search box.

Zasady horyzontalne

Przedsiębiorco aplikując o wniosek w ramach programu HoReCa, turystyka, kultura,  wsparcia w ramach Inwestycji A1.2.1 KPO pamiętaj, iż Twój projekt MUSI spełniać zasadę Zasady horyzontalne UE, w tym m.in.:

  1. zasadą zrównoważonego rozwoju – racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych,
  2. zasadę równości szans i niedyskryminacji,
  3. zasadę równości szans kobiet i mężczyzn,

Zasada zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój jest to możliwość zaspokojenia potrzeb rozwojowych obecnej generacji bez naruszania zdolności do zaspokajania potrzeb rozwojowych przyszłych pokoleń. Stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju oznacza, że dążenie do rozwoju społeczno-gospodarczego nie odbywa się kosztem naruszenia równowagi w przyrodzie,  a dodatkowo sprzyja przetrwaniu jej zasobów.

Przedsiębiorco pamiętaj

Przykładowe działania:

  • materiały promocyjne zostaną udostępnione elektronicznie lub wydrukowane zostaną na papierze z recyklingu,
  • odpady będą segregowane,
  • użytkowane będzie energooszczędne oświetlenie/urządzenia
  • użytkowany będzie nieemisyjny środek transportu
  • zarządzanie przez zrównoważony rozwój -zespół projektu będzie korzystał z energooszczędnego oświetlenia, ograniczy zużycia papieru, praca będzie odbywała się w formie zdalne ograniczając ślad węglowy (jeżeli będzie to możliwe), stosowanie zielonych klauzul w zamówieniach, korzystanie z energooszczędnych rozwiązań, promocję działań i postaw proekologicznych itp.

Zasada równości szans i niedyskryminacji

Przez zgodność projektu z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami należy rozumieć  pozytywny wpływ projektu na realizację tej zasady, czyli zapewnienie dostępności infrastruktury, środków transportu, towarów, usług, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz wszelkich produktów projektów (w tym także usług), które nie zostały uznane za neutralne, dla wszystkich ich użytkowników/użytkowniczek, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na przesłanki określone w art. 9 Rozporządzenia 2021/1060 – zgodnie ze standardami dostępności stanowiącymi załącznik do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Przy konstrukcji założeń projektu należy uwzględnić uniwersalne projektowanie  (np. poprzez standardy dostępności) lub jeśli to niemożliwe – racjonalne usprawnienie.

W przypadku nowych produktów projektów (np. zasobów cyfrowych, środków transportu, infrastruktury, usług) muszą one być zgodne z zasadami uniwersalnego projektowania – co oznacza co najmniej zastosowanie standardów dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027. W przypadku obiektów i zasobów modernizowanych   (m.in. przebudowa  , rozbudowa  ), zastosowanie standardów dostępności jest obowiązkowe, o ile pozwalają na to warunki techniczne i zakres prowadzonej modernizacji.

W przypadku projektów, w których występował będzie produkt neutralny pod względem zasady równości szans i niedyskryminacji, zasada niedyskryminacji zostanie zapewniona na poziomie zarządzania projektem i dostępności cyfrowej dokumentacji projektowej publikowanej na stronach zgodnych z WCAG 2.1, nawet w przypadku braku kwalifikowalności takich wydatków w projekcie.

Przykładowe działania:

  • Dostosowanie lokalu/budynku/pomieszczania, aby osobie z dysfunkcjami mógł towarzyszyć pies asystujący/pies przewodnik;
  • Adaptacja miejsca do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, montaż podjazdów, platform, krzesełek dźwigowych, wind i podnośników, zapewnienie miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością, likwidacja progów;
  • Zastosowanie w hotelach wyłączników/włączników światła, sygnalizacji przywoławczej, telefonów, sterowania telewizorem dostępnych dla osób z niepełnosprawnością;
  • Zapewnienie w lokalu przestrzeni manewrowej dla wózków inwalidzkich;
  • Przystosowanie toalety dla osób z niepełnosprawnością. W przypadku hotelu zapewnienie również prysznica dostosowanego dla osób z niepełnosprawnościami;
  • Dostosowanie np. agroturystyki dla potrzeb osób z dysfunkcjami, w tym np. dostęp do roweru dla osoby z niepełnosprawnościami;
  • Zapewnienie szkolenia/warsztatów dla personelu w zakresie obsługi klientów z niepełnosprawnością;
  • Przystosowanie strony internetowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem koncepcji uniwersalnego projektowania;
  • Przygotowanie materiałów szkoleniowych dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem koncepcji uniwersalnego projektowania;
  • Zapewnienie i przystosowanie stanowiska pracy dla osób z dysfunkcjami.

Przedsiębiorco pamiętaj

Produktami/ usługami w projekcie są te, które powstaną w wyniku realizacji projektu, np. oraz te produkty/ usługi, które są nabywane w ramach projektu, tj. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne czy wybudowane obiekty budowlane. Produktem projektu również są dokumenty/opracowania opracowywane w ramach realizacji projektu (np. opracowanie dokumentacji technicznej). Powinny być one opracowane w dostępnej formie, w szczególności z użyciem czcionki łatwej do przeczytania oraz przy użyciu wystarczającego druku czcionki (rozmiar/kontrast).

Zasada równości szans kobiet i mężczyzn

Zgodność z zasadą równości kobiet i mężczyzn należy rozumieć pozytywny lub neutralny wpływ projektu na  realizację  tej  zasady.

Pozytywny wpływ to z jednej strony zaplanowanie takich działań w projekcie, które wpłyną na wyrównywanie szans danej płci będącej w gorszym położeniu (o ile takie nierówności zostały zdiagnozowane w projekcie). Z drugiej strony zaś stworzenie takich mechanizmów, aby na żadnym etapie wdrażania projektu nie dochodziło do dyskryminacji i wykluczenia ze względu na płeć.

Neutralność projektu w stosunku do realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn  dopuszczalna jest tylko w sytuacji, kiedy w ramach projektu Wnioskodawca wskaże szczegółowe uzasadnienie, dlaczego dany projekt nie jest w stanie zrealizować jakichkolwiek działań wpływających na spełnienie ww. zasady, a uzasadnienie to zostanie uznane przez  instytucję oceniającą projekt  za adekwatne i wystarczające.

Przykładowe działania:

  • proces rekrutacji będzie oparty o weryfikację posiadanej wiedzy i doświadczeń – nie oceniając preferencji czy cech charakterystycznych potencjalnych pracowników.
  • zatrudnianie nowych pracowników będzie oparte o zasadę równości – potencjalni pracownicy zajmujący równorzędne stanowiska będą traktowani tożsamo – co oznacza, że bez względu na subiektywne przekonania, każdy otrzyma takie samo wynagrodzenie, adekwatne do posiadanych umiejętności i kwalifikacji.
  • odpowiednie instrukcje zostaną skierowane do osób prowadzących proces rekrutacyjny, w celu zmaksymalizowania stopnia obiektywizmu podczas zatrudniania nowych osób.
  • zostanie stworzony również kodeks dobrych praktyk w miejscu pracy.
  • podczas procesu rekrutacji wykorzystany będzie język wrażliwy na płeć i neutralny poprzez niewskazywanie płci, która mogłaby wskazywać na jakiekolwiek preferencje.
  • stereotypy dotyczące płci nie będą stosowanie i powielane na poziome języka, grafiki/obrazu również podczas działań promocyjnych i informacyjnych.
  • Proces rekrutacyjny odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i w zgodzie z zasadami dostępności będzie otwarty dla osób z niepełnosprawnościami.
  • pracownikom zapewnia się na równych zasadach udział w szkoleniach i innych wydarzeniach bez względu na płeć
  • w razie potrzeby stosowana jest możliwość elastycznego czasu pracy na rzecz godzenia ról życiowych, w tym w sytuacji potrzeby opieki nad osobami zależnymi oraz pracy zdalnej
  • przeszkolenie zespołu projektowego z zakresu zwalczania nierówności kobiet i mężczyzn

 

Przedsiębiorco pamiętaj

Skip to content